Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi

ukrayna odessa ulusal denizcilik universitesi

Eğitim dili Rusça olan Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi 2003 yılından bu yana ISO 9001:2000 sertifikasına sahiptir. Bu sertifikayı uluslararası kalite yönetmeliği kriterlerini başarı ile yerine getirmesi ile almaya hak kazanmıştır. Kaliteli eğitim sunduğu tartışılmaz olan üniversite Üniversite Avrupa Birliği Eğitim Programları kapsamında olan “Tempus Tacis” projesi üyesidir. 19 Haziran 1919 tarihinde imzalanan Bologna Antlaşmasına dahil olarak ülkeler arası üniversitelerde kalite güvencesini sağlamıştır. Başarı konusunda tavizi olmayan üniversite bünyesinde 7 farklı ana bölüm bulunur. Öğrencilerin bölüm seçme özgürlükleri bulunan üniversitede taban puan uygulamasının olmaması da avantajlar arasında yer alır.

Üniversitenin Ulusal Ünvanı

İlk adı Su Taşımacılığı ve Enstitüsü olan üniversitenin kuruluş tarihi 120 Haziran 1930’dur. 1994 yılında is bu kez adı Odessa Maritime Üniversitesi olmuştur. Hem ülke içinde hem de uluslararası eğitim vermesi ile eğitim kalitesinin yüksek olmasından dolayı 26 Şubat 2002 tarihinde dönemin Başbakanı tarafından ödüllendirilerek Ulusal ismini almaya hak kazanmıştır o tarihten itibaren günümüzdeki Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi (ONMU) ismi ile anılır. Ukrayna’nın en saygın denizcilik üniversitesi olan ONMU 55 profesör ve 421 öğretim üyesi ile öğrencilere eğitim verir. Gemi Mühendisliği Fakültesi, Taşımacılık Teknolojileri ve Sistemleri Fakültesi, Ekonomi ve Yönetimi Fakültesi, Su Taşımacılığı Fakültesi, Gemi İnşa Fakültesi, Deniz Hukuku Fakültesi, Liman Mekanizasyonu Fakültesi üniversitenin bölümleridir. Uzmanlık alanları olan bölümlerde eğitim alacak olan öğrenciler bölümlerini uzman olarak bitirebilirler. Geleceğin gemi adamlarını yetiştirecek olan bu üniversite eğitim kalitesi yüksek bir üniversitedir.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi için uzmanlık bilgilerini Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığından almak mümkündür. Yurtdışı eğitimleri için her türlü bilgiye sahip olan ve öğrencilere en doğru bilgileri aktaran danışmanlık hizmetleri bölüm bilgilerini de öğrencilere aktarabilir. Kayıt işlemlerinde de yardımcı olan danışmanlar bireylerin karar verirken yanılmamaları için destek olurlar. Okulun 1 yılı hazırlık olmak üzere 5 yıl eğitim süresi vardır. 5 yıl eğitim alacak olan bireyler bölümlerini uzman olarak bitirerek geleceğin gemi adamları olmaya bir adım yaklaşmış olurlar. Oldukça iyi eğitmenlerden eğitim alacak olmaları daha çabuk uzmanlaşmalarını da sağlar.