Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi

ukrayna odessa ulusal denizcilik universitesi

Denizcilik okumak ve gemi adamı olmak oldukça zordur. Diğer mesleklere göre daha etkin bir eğitim alınması gerekir. Gemi adamları aynı zamanda görev adamlarıdır. 1944 yılında ilk adı Odessa Deniz Yüksek Okulu olan Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi bu konuda öğrencilere en iyi eğitimi alma şansı sunar. Yurtdışı eğitim alma kararı verecek olan bireylerin Ukrayna tercihleri eğitim açısından olumlu tercihler olur. Günümüzde eğitim bakımından kaliteli ola üniversite ücret bakımından da diğer ülkelere göre daha avantajlıdır. Eğitim dili Rusça olan üniversitenin beş ana bölümde eğitim hizmeti vardır. Eğitim alacak olan bireyler beş bölümden istediklerine kayıt yaptırabilirler. Bölüm seçme özgürlüğünün olması ve taban puanı uygulaması olmaması en belirgin tercih sebepleri arasında yer alır.

Odessa Ulusal Denizcilik Akademisinde Okunabilecek Olan Bölümler

Gemicilik Fakültesinde okuyacak olan bireyler Seyrüsefer olabilirler. Kargo taşımacılığı, açık deniz seyrüseferi, chartering ve ajans hizmetleri uzmanlık alanları vardır. Mezun olacak olan öğrenciler mesafe kısıtlaması olmadan köprü subaylığından kaptanlığa kadar görev yapabilirler. Denizcilik ve İçkara Su Yolları Fakültesinde okuyan bireyler deniz ve nehir yolları seyrüseferi, Hidrografik ve gemi seyrüseferi, Teknik servis gemisi seyrüseferi ve deniz dibi tarama sistemlerinde uzman olabilirler. Mühendislik Fakültesinde eğitim alacak olan kişiler gemi güç ünitesi sistemleri ve reaktör ve soğutucu sistemlerde uzman olabilirler. Elektrik Mühendisliği ve Radyo Elektronik Fakültesi mezunları radyo elektronik aletler, sistemler ve ekipman, gemi güç ünitelerinin uzmanı olabilirler. Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi Deniz Hukuku bölümünü okuyan öğrenciler ise Deniz Hukuku uzmanı olabilirler. Tüm bölümlerde uzmanlık imkanı olması üniversiteden mezun olduktan sonra da başarı sağlanmasını sağlar.

Öğrenciler 4 yıl eğitim gördükten sonra 12 ay staj eğitimi alırlar. Daha sonrasında uzman olarak mezun olabilirler. Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi tercihini yapacak olan öğrenciler Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığından bilgi alabilirler. Her türlü yardımı alacak olan bireyler kayıt işlemlerinde de sıkıntı yaşamayacakları gibi bölümler hakkında da detaylı bilgilere sahip olabilirler. Bireyler mezun olduktan sonra başarılı gemi adamları olabilirler. Birçok bölümde mesafe sınır olmamasından dolayı tüm dünya üzerinde görev alabilirler.