Harkov Milli Ekonomi Üniversitesi

ukrayna universiteleri harkov milli universitesi

Harkov Milli Ekonomi Üniversitesi ile Eğitim ve Öğretim Hayatı Sürdürmek

Türkiye’de kaliteli bir üniversitede eğitim görmek için yapılması gereken tek şey YGS ve LYS sınavlarından yüksek puan alarak rakiplerinizin önüne geçmektir. Eğer YGS ve LYS sınavlarından düşük puan alıp rahiplerinizin gerisinde kalır iseniz ne yazık ki arzu ettiğiniz okula kayıt olamazsınız. Bu durumda ya bir yıl daha sınava hazırlanmanız gerekir ya da yurtdışındaki alternatif üniversiteleri değerlendirirsiniz. Yurtdışında okumak çok pahalı diye yanlış bir kanı var. Yurtdışındaki bazı ülkeler çok pahalı olsa da bazı yerlerde eğitim görmek oldukça hesaplıdır. Mesela Ukrayna eğitim açısından hem yaşaması kolay hem de ucuz bir ülkedir. Pek çok Türk öğrenci Ukrayna’da eğitim görmektedir. Harkov Milli Ekonomi Üniversitesi ile Eğitim ve Öğretim Hayatı Sürdürmek hesaplı olmanın yanın da kalitelidir.

Harkov Milli Ekonomi Üniversitesinde Eğitim Görmek

Harkov Milli Ekonomi üniversitesi yapımına 1888 yılında işadamı ve tüccar olan M. V. Orlova tarafından başlanmış, üniversite 1893 yılında eğitim vermeye başlamıştır. Aynı üniversitenin bir de ticaret koleji bulunuyor. Okulda Ukraynaca ve Rusça eğitim verildiğinden ilk yıl hazırlık sınıfı okutulmaktadır. Harkov Milli Ekonomi üniversitesi Ukrayna’nın ileri gelen üniversitelerinden biri olarak anılmaktadır. Bologna eğitim sistemine göre eğitim veren Harkov Milli Ekonomi Üniversitesi Dünya standartlarında bir üniversitedir. Yunanistan, Polonya, Türkiye, Çin, Vietnam, Fransa gibi ülkelerinde içerisinde olduğu yüzlerce ekonomi projesini yürüten üniversite aynı zamanda binlerce öğrenciye de eğitim vermektedir. Ekonomi ve Hukuk Bölümü, Ekonomi ve Bilişim Bölümü, Pazarlama ve Yönetim Bölümü, Uluslararası Ekonomik ilişkiler Bölümü, Muhasebe Yönetimi ve Denetim Bölümü gibi bölümleri bulunan Harkov Milli Ekonomi Üniversitesi ile Eğitim ve Öğretim Hayatı sürdürmek hem öğretici hem de eğlencelidir.

Harkov Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olarak geçmektedir. Bu şehirde pek çok sosyal etkinlik yapılacak yerlerin yanında, kütüphane ve laboratuvarlarda bulunmaktadır. Konaklama, yeme içme, ulaşım ve sosyal aktiviteler oldukça hesaplıdır. 400 dolar aylık öğrenci giderlerini fazlası ile gidermektedir. Harkov Milli Ekonomi Üniversitesi ile Eğitim ve Öğretim Hayatı sürdürmek tecrübe etmeniz gereken önemli bir olaydır.